Bieganie o każdej porze roku

Posted on
bieganie

Biegać można o każdej porze roku, choć w naszym kraju nadal często spotkać można się z postawą, że bieganie to sport wiosenno – letni. Jesienią wiele osób z niego rezygnuje twierdząc, że w tej deszczowej porze jogging przestaje być dla nich przyjemnością. Wiele osób rezygnuje też z biegania zimą, twierdząc że jej wówczas zbyt chłodno, aby uprawiać aktywność fizyczną. Dziś za cel postawiliśmy sobie obalenie tych mitów i twierdzeń oraz pokazanie, że sport można uprawiać o każdej porze roku.

Odpowiedni ubiór

Chcąc biegać jesienią i zimą należy zadbać o odpowiedni strój. Koszulka do biegania zimą powinna być wykonana z odpowiedniego materiały, który chroni przed przegrzaniem, ale też i wyziębieniem. Latem taka koszulka ma krótki rękaw, natomiast na jesień i zimę warto wyposażyć się w strój z długim rękawem. Aby nie zmoknąć podczas biegania warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne, cienkie kurtki sportowe. Nie krępują one ruchów, nie są dodatkowym obciążeniem, a zabezpieczą przez przemoknięciem. Zimą podczas joggingu przydają się także rękawiczki, czapka i komin lub szalik. Taka forma treningu jest też dobrą metodą na podnoszenie odporności naszego organizmu. Chłodne powietrze i wysiłek fizyczny czynią nasz organizm bardziej odpornym na działanie bakterii i wirusów. Osoby, które twierdzą, że nie biegają zimą bo boją się zachorować są w błędzie. Badania dowodzą, że podczas wysiłki fizycznego i kilka godzin po nim nasz organizm jest szczególnie odporny na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Bieganie pod dachem

Jeśli nie lubimy zimna czy nie chcemy zmoknąć możemy też wybrać opcję biegania pod dachem. W tym celu możemy albo wybrać się na siłownie, gdzie będziemy biegać na specjalnym urządzeniu, albo znaleźć krytą halę z bieżnią. W takiej sytuacji zimowa koszulka do biegania nie będzie man potrzebna wystarczy zwykły t-shirt męski gładki w przypadku panów, taki jak tutaj https://www.niren.pl/pl/c/T-shirt-meski/8 oraz damski – w przypadku pań. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziemy podczas biegania odczuwać chłodu i w zasadzie nie zauważymy nawet, że za oknem panuje jesień czy zima. Niechaj więc te pory roku nie będą dla nas wymówką do porzucenia treningów, bowiem jest wiele rozwiązań, które pozwalają być aktywnym i nieustannie biegać przez cały rok.

Przekonaliśmy Was do uprawiania sportu zimą? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach. Napiszcie też jeśli mimo wszystko stwierdzacie, że spot zimą nie jest dla Was – powiedzcie nam dlaczego. Jeśli Waszym noworocznym postanowieniem jest uprawnianie sportu, to nie warto czekać do wiosny i dobrze jest mieć świadomość, że siłownia i aerobik to nie są Wasze jedyne możliwości.