Jak wybrać buty biegowe?

Posted on

Bieganie w Polsce jest coraz popularniejsze, co może nas tylko i wyłącznie cieszyć. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że w dobie XXI wieku z aktywnością fizyczną nie tylko osób starszych, ale i dzieci jest dziś coraz gorzej. Skoro więc wielu ludzi biega czy jeździ na rowerze może nas to tylko i wyłącznie cieszyć. Jednakże nawet trening biegowy dla początkujących biegaczy może być na tyle trudny lub intensywny, że złapią oni kontuzję. Te spowodowane mogą być na przykład słabą rozgrzewką czy jej brakiem, ale również i nieodpowiednim obuwiem. Zastanówmy się w związku z tym, jak wybrać buty biegowe. Na co należy zwrócić największą wagę?

Amortyzacja

Wielu wskazuje tu w pierwszej kolejności na buty o małej amortyzacji. Wszystko dlatego, że wiążą oni bieganie z poruszaniem się naszych przodków, którzy byli przecież pozbawieni obuwia, a nie mieli z tym problemów i byli w stanie pokonywać duże odległości. Niemniej jednak amortyzacja to nie jest nic złego. Możemy powiedzieć nawet i inaczej, stwierdzając z pełnym przekonaniem, że buty powinny amortyzować. Wówczas o wiele mniej na zużycie i tym samym uraz będą narażone nasze stawy kolanowe, z którymi wielu biegaczy amatorów ma największe problemy.

Elastyczność

Kupując buty do biegania, zwróćmy uwagę również na jego elastyczność. Nie ma tu jednak złotego środka. But, który gwarantuje nam amortyzację, może być mało elastyczny i odwrotnie. Dlatego też musimy je przymierzyć i w nich pobiegać czy pochodzić. Najlepiej na twardej powierzchni, a nie po domowym dywanie. Tylko wtedy określimy, czy obuwie takie jest dla nas wystarczająco elastyczne. Tym bardziej że jednym opięta stopa przeszkadza i powoduje dyskomfort. Inni natomiast są zwolennikami ścisłego przylegania obuwia.

Przeznaczenie

Wybierając obuwie do treningu biegowego dla początkujących, na pewno warto też zwrócić uwagę na obuwie, choć tylko wtedy, kiedy to biegamy po łąkach, lasach czy parkach. Wówczas warto postawić na obuwie wyposażone w specjalne rowki, które zwiększają przyczepność butów do takiej nawietrzni. Jeśli natomiast biegacie po ulicach miast i miasteczek, gdzie dominują chodniki i asfalt postawić trzeba na buty przeznaczone do nawierzchni twardej, które charakteryzują się większą odpornością na ścieranie. Przy takim zakupie bez problemu zrealizujecie nawet trening biegowy w miejskim parku. Wydaje się w związku z tym, że jest to obuwie najbardziej uniwersalne.

Gdzie kupować?

Weźmy również pod uwagę sklepy, gdzie możemy nabyć takie obuwie. Dziś bardzo popularne są sklepy internetowe, gdzie wszelkie produkty są tańsze, a także i ich wybór jest zdecydowanie większy. Mimo wszystko przy zakupie obuwie do biegania, a przynajmniej jego pierwszej, drugiej czy nawet trzeciej pary lepiej postawić jest na sklepy stacjonarne. Wówczas będziemy mogli je dokładanie przymierzyć, co jest w tym przypadku bardzo istotne. Źle dobrane buty w zasadzie nie przydadzą się nam do niczego. Dla każdego biegacza muszą być więc optymalne, co przy zakupach przez sieć może być trudne.