Kolarstwo, czyli sport dla każdego

Posted on

Jazda na rowerze może przybierać wiele form, dlatego też jest to sport, który uprawiać może każdy niezależnie od wieku, płci i poziomu wysportowania. Nie jest to też sport wymagający dużych umiejętności, wystarczy umiejętność utrzymania równowagi na rowerze, której uczymy się w większości już jako dzieci. Nie ma także wielu przeciwwskazań medycznych, które zabraniałyby jazdy na rowerze, nie jest ona zalecana jedynie kobietom w ciąży, które mogłyby upaść lub doznać wypadku, co mogłoby zagrozić dziecku. Jest natomiast zalecana osobą mającym problemy z sercem, dla których duży wysiłek czy bieganie nie są wskazane, jazda na rowerze natomiast to jeden z tych sportów, które lekarze rekomendują, mowa oczywiście o jeździe rekreacyjnej a nie kolarstwie wyczynowym.

Do rekreacyjnej jazdy na rowerze wystarcza najczęściej zwykły rower miejski, poruszamy się bowiem raczej po terenach płaskich w umiarkowanym tempie. Nie jest konieczne także posiadanie specjalnej odzieży, bowiem nie ma w tej formie uprawiania sportu dużego wysiłku.

Inaczej jest w przypadku osób, które zaczynają traktować jazdę na rowerze nie tylko jako formę rekreacji, ale również jako sport. W tym momencie pojawiają się nowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim w zależności od tego jaką formę kolarstwa wybiera dana osoba, jej rower powinien być do tego dostosowany. Inaczej zbudowane są rowery górskie przystosowane do jazdy po bezdrożach i ciągłych podjazdów pod górę, a inaczej te przeznaczone to jazdy szosowej.

Kolarze, którzy bardziej wyczynowo podchodzą do jazdy na rowerze prędzej czy później decydują się także na profesjonalną odzież (więcej na ten temat tutaj – am-cycling stylish cycling jerseys), bowiem podczas takiego wysiłki organizm się znacznie nagrzewa i bardziej komfortowo jest jeździć w ubraniach, które zapewniają doskonałą wentylację podczas wysiłku.

Jak widać kolarstwo można uprawiać na wiele różnych sposobów i właśnie dlatego jest to sport dla każdego.