Na narty do Austrii- jak przetransportować ze sobą narty?

Posted on
narty

Każdy narciarz szczyci się posiadanym przez siebie sprzętem sportowym. Jest on dokładnie dopasowany do jego wymagań, posiada odpowiednią jakość i sprawia, że godziny spędzone na stoku faktycznie można zaliczyć do przyjemnych. A ze względu na fakt, że nie jest to wcale tani sprzęt, jeśli już zabieramy je ze sobą- chcielibyśmy móc transportować je w odpowiedni sposób. Trzeba jednak przyznać, że w momencie, kiedy wybieramy się na wyjazd zimowy samochodem osobowym, ich transport może naprzykrzać nam problemów- są one długie, nieporęczne i zazwyczaj ciężko jest je zmieścić w samochodzie. Dodatkowo, warto też znać przepisy związane z tym, jak przewozić je zgodnie z literą prawa, aby nie dostać gdzieś po drodze mandatu. Wobec tego, jak transportować narty w samochodzie?

Przewożenie nart w samochodzie

Zazwyczaj nie jest to najbardziej komfortowa opcja, a trzeba też przyznać, że w większości aut po prostu nie ma na to miejsca. Dodatkowo, ułożone na siedzeniach pasażerskich narty podczas wypadku mogą tak naprawdę stanowić dla podróżujących zagrożenie. Warto także spojrzeć krytycznie na praktyczne aspekty takiego transportu. Po każdym użytkowaniu narty są całe w śniegu, a wkładanie ich w takiej formie do samochodu od razu zabrudzi całe siedzenia, a także zamoczy dywaniki. Nawet ich solidne wyczyszczenie i wysuszenie- które też ciężko jest przeprowadzić bezpośrednio po jeździe na stoku- może oznaczać, że w niektórych zakamarkach zbierze się śnieg, a potem w wyższej temperaturze wycieknie w formie wody. Jedynym tak naprawdę wyjątkiem, kiedy przewożenie nart w samochodzie ma sens jest sytuacja, kiedy posiadamy samochód z nadwoziem sedan, gdzie kabina bagażnika łączy się z pasażerską, a pomiędzy posiadamy specjalny otwór właśnie przeznaczony do tego celu. Wówczas w ten otwór możemy włożyć pokrowiec z nartami. Odpowiednie ich umiejscowienie oraz przypięcie sprawia, że jest to bezpieczna opcja podróżowania z nartami wewnątrz pojazdu.

Przewożenie nart na dachu samochodu

To zdecydowanie wygodniejsza i powszechniej wybierana opcja. Wymaga jednak zakupienia specjalnych, dedykowanych do tego celu uchwytów, które pozwolą na odpowiednie zamocowanie nart na dachu. Nie ma specjalnych przeisów regulujących tą czynność, co potwierdza artykuł: https://www.smr-law.at/pl/narty-w-austrii-jak-transportowac-narty-w-samochodzie/. Pamiętajmy jednak, że jeśli będziemy w taki sposób przewozić narty to szybciej będą się one niszczyć- na długich trasach działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych przyspieszy ich zużywanie się. Dlatego najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zakup specjalnego boxu dachowego, czyli niejako pokrowca, który montuje się, aby w jego wnętrzu móc schować narty.