Najlepszy sposób pielęgnacji drewnianych mebli- czyli jaki?

Posted on

Drewniane meble wyróżnia ponadczasowe piękno, a także duża wytrzymałość. Wykonanie mebli z litego drewna nie jest ani łatwe ani tanie, a dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że są one zawsze oryginalne ze względu na fakt, że każdy kawałek drewna ma swoje niepowtarzalne, cudowne usłojenie. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć różnicę pomiędzy meblami z drewna, a tymi, które wykonuje się ze sklejki meblarskiej. Lite drewno ma swoją klasę i jest dobrym rozwiązaniem na wiele długich lat użytkowania. Jednakże, kiedy już drewniane meble zawitają do naszego domu- w jaki sposób się z nimi obchodzić? Jak dbać o drewniane meble, aby umiejętnie podkreślać ich niepowtarzalny charakter?

Meble z drewna raczej nie lubią wilgoci

Kolekcje mebli drewnianych niejednokrotnie zachwycają nas swoim pięknem. Wiele takich propozycji możemy znaleźć chociażby na stronie polanomeble.pl. To bogaty wybór mebli zarówno klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Można zdecydować się na pojedyncze meble, ale i na całe kolekcje mebli systemowych.

 

Podchodząc do właściwej pielęgnacji mebli drewnianych warto przede wszystkim wziąć pod uwagę, że naturalne drewno nie lubi mieć kontaktu z wodą oraz wilgocią. Trzeba je więc pielęgnować bez nadmiernego moczenia, gdyż będzie to powodowało jego wysychanie, rozchodzenie się i rozwarstwianie, a w konsekwencji- szybsze niszczenie jego struktury. Meble z drewna dobrze jest regularnie przecierać miękką ściereczką- na przykład taką z mikrofibry. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobrze ją odciskać z wody tak, aby była zaledwie wilgotna.

 

Chcąc wiedzieć, jak dbać o drewniane meble warto wziąć pod uwagę także fakt, że meble z drewna użytkuje się też w trochę inny sposób- faktycznie trzeba zwracać uwagę na to, aby drewno nie miało kontaktu z wilgocią. Jeśli więc chcemy na drewnianej komodzie postawić jakąś roślinę doniczkową- zadbajmy o to, aby miała specjalny spodeczek. Unikajmy stawiania nawilżacza powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie mebli z drewna.

Jakich preparatów używać do czyszczenia mebli?

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia mebli. Najczęściej zawierają one w swoim składzie oleje i woski, które dodatkowo sprawiają, że drewno ładnie się błyszczy, a na ich powierzchni znacznie wolniej gromadzi się kurz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest olejowanie drewna i wykorzystywanie do jego czyszczenia różnego rodzaju olejów naturalnych, takich jak chociażby olej lniany. To także świetny sposób na konserwację drewna i znaczne przedłużenie jego żywotności.

Drewniane meble mogą ulegać zarysowaniom

Dobrze jest wiedzieć o tym, że drewno ma dość miękką strukturę, a co za tym idzie- łatwo można je zarysować używając nieodpowiednich szczotek do czyszczenia. Dlatego najlepiej jest unikać szczotek drucianych, szorstkich ściereczek czy też szczotek czyszczących o ostrym włosiu. Najlepsze są ściereczki, które są miękkie w dotyku i w przypadku