Zamiatarki drogowe- w jaki sposób można je podzielić?

Posted on

Wśród zamiatarek, które działają w terenie, znajdziemy zarówno większe i duże pojazdy, jak i mniejsze propozycje maszyn o kompaktowej formie. Pierwotnie, zamiatarki drogowe zostały zaprojektowane na podstawie podwozia samochodu ciężarowego. Poszczególne modele jednak znacznie wyewoluowały tak, aby każda maszyna mogła być dobrze dopasowana do funkcji, jaką ma pełnić w praktyce. Nie wszędzie bowiem zmieści się samochód ciężarowy o naprawdę dużych gabarytach.

Duże zamiatarki do zadań specjalnych

Największe modele zamiatarek tak naprawdę wyglądają jak spore samochody ciężarowe, które dodatkowo posiadają szczotki zamiatające. W zależności od modelu, szczotki mogą znajdować się z boku maszyny lub też jako osprzęt wleczony. Duże zamiatarki są w stanie w dość krótkim czasie posprzątać spore powierzchnie terenu- nawet te z dużymi zanieczyszczeniami. Wewnątrz samochodu znajdują się bardzo duże zbiorniki na czystą wodę użytkową, wodę już zużytą, a także kontener na odpady.

Tego rodzaju zamiatarki są wykorzystywane do oczyszczania główniejszych ulic, a także do regularnego sprzątania ulic przy placach budowy i terenach inwestycyjnych będących w trakcie zagospodarowania. Ich największą zaletą jest szybkość i efektywność sprzątania dużych powierzchni- są to jednak na tyle duże maszyny, że nie ma możliwości wykorzystywania ich w przestrzeni miejskiej. Do takich celów stosuje się modele kompaktowe.

Zamiatarka uliczna w wersji kompaktowej

Zupełnie innym rodzajem zamiatarki są modele kompaktowe, wewnątrz których również znajdują się takie same zbiorniki, ale o znacznie mniejszej pojemności. Są to pojazdy mniejsze, gdzie duży nacisk został położony na zwrotność takiego pojazdu, a także wygodę jego operatora. Często są wyposażone w ramę przegubową umożliwiającą ciasny skręt maszyny tam, gdzie przestrzeń jest naprawdę mocno ograniczona. Szczotki zamiatające znajdują się najczęściej na froncie maszyny lub też ewentualnie z boku. Co ważne, tego rodzaju zamiatarki muszą spełniać dość restrykcyjne normy związane z tym, jak dużą ilość zanieczyszczeń emitują one każdego dnia do atmosfery podczas swojej pracy.

Największą zaletą tego rodzaju zamiatarek, które znajdziemy chociażby u Terberg Matec jest ich zwrotność, a także przemyślane, doskonale sprawdzające się w praktyce wyposażenie. To też kultowe maszyny, które są obecne na rynku od lat, a co za tym idzie- nietrudno do nich o części zamienne. Johnston jest doskonałym przykładem takiej kultowej, polecanej zamiatarki, która bardzo dobrze radzi sobie w terenie.